Christ Presbyterian Academy

Achievements and Records

Team District-State Level

Boys Soccer

District Region Sectional/State First Round State
1996, 1998, 1999, 2000, 2006, 2007, 2009,
2010, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019
1998, 1999, 2002, 2006, 2010,
2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
2002, 2006, 2007, 2009, 2010,
2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
1999, 2014, 2015

Girls Soccer

District Region Sectional/State First Round State
1999, 2009, 2010, 2012, 2013, 2015, 2016, 2017, 2018 2008, 2009, 2010, 2011, 2012,
 2013, 2015, 2016, 2017, 2018
2004, 2007, 2008, 2009, ,2010,
2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2017, 2018
2012, 2018

Football

District Region Sectional/State First Round State
2012, 2013, 2014, 1998, 1999, 2000, 2008, 2015, 2017, 2018   2000, 2002, 2014, 2018

Boys Basketball

District Region Sectional/State First Round State
1998, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014,
2015, 2016, 2017, 
2004, 2005, 2008, 2012, 2013,
2014, 2015, 2016, 2017
2004, 2008, 2012, 2013, 2014,
2015, 2019
1992, 2012, 2013

Girls Basketball

District Region Sectional/State First Round State
2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016,
2017
2010, 2012, 2015, 2016 2005, 2010, 2012, 2013, 2016 2012, 2013

Boys Tennis

District Region Sectional/State First Round State
2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 2012, 2013, 2014, 2015, 2016,
2017
2012, 2013, 2014, 2017  

Girls Tennis

District Region Sectional/State First Round State
2010, 2011, 2017 2010, 2011, 2017 2010, 2011 2010, 2011

Baseball

District Region Sectional/State First Round State
2010, 2013, 2015, 2017, 2018, 2019 2014, 2017, 2018 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 2015

Cheerleading

District Region Sectional/State First Round State
  2016, 2017 2005 (COA National Champions)  

Boys Cross Country

District Region Sectional/State First Round State
2013 1996, 2013    

Girls Cross Country

District Region Sectional/State First Round State
  2015    

Boys Golf

District Region Sectional/State First Round State
2002, 2007, 2008, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 2002, 2003, 2008, 2013,
2014, 2015, 2016, 2018
  2008, 2014, 2016

Girls Golf

District Region Sectional/State First Round State
2013, 2014, 2015, 2016 2013, 2014, 2015, 2016    

Boys Swimming

District Region Sectional/State First Round State
2014 1999    

Girls Swimming

District Region Sectional/State First Round State
       

Boys Track

District Region Sectional/State First Round State
  2016, (Sub-Section) 1999, 2016  

Girls Track

District Region Sectional/State First Round State
       

Volleyball

District Region Sectional/State First Round State
2008, 2009 2008, 2009 2008, 2009  

Boys Lacrosse

District Region Sectional/State First Round State
       

Girls Lacrosse

District Region Sectional/State First Round State
       

Mountain Biking

District Region Sectional/State First Round State
       

Softball

District Region Sectional/State First Round State
       

Hockey

District Region Sectional/State First Round State
2011      

Individual Championships and Awards

Golf

Campbell Brewer Golf State Champion 2003
Grayson Davis Golf State Champion 2013
Siarra Stout Golf State Champion 2014 & 2015
A Jacks Green Golf State Champion 2017

Mr. Basketball

Carig Bradshaw Mr. Basketball 2012
Jalen Lindsey Mr. Basketball 2013
Braxton Blackwell Mr. Basketball 2014

Mr. Football

Adam Tipps Mr. Football 1999
Steven Ross Mr. Football 2000
Paul Adams Mr. Football 2013
Parker Howell Mr. Football 2014

Swimming

Tatum Wade Tennessee Swimmer Of The Year 2014, 2015, & 2016
Tatum Wade Swimming 200 Freestyle 2013, 2014, & 2015
Tatum Wade Swimming 200 IM 2016
Tatum Wade Swimming 500 Freestyle 2014 & 2015

Soccer

Tommy Nelms Tennesse Soccer Player Of The Year 1999

Tennis

Sydney Campbell State Champion 2010 & 2011
Lucas Spickard State Champion 2012 & 2013
Nathan Irwin State Champion 2018

Track

Katie Beth Gill Track 4 X 800 Relay Team 2003
Leigh Graham Track 4 X 800 Relay Team 2003
Jessica Lee Track 4 X 800 Relay Team 2003
Elizabeth Smothers Track 4 X 800 Relay Team 2003
Kathleen Ambrose Track 4 X 800 Relay Team 2012
Jessica Clarke Track 4 X 800 Relay Team 2012
Caroline Conley Track 4 X 800 Relay Team 2012
Courtney Cone Track 4 X 800 Relay Team 2012
Sam Cranford Track 400 Meter 2012
Chad Blackburn Track 600 Meter 1999
GJ Hudgens Track 800 Meter 2005 & 2006
William Stout Track Decathlon 2015 & 2016
Ryan Charles Track Decathlon 2017
Ryan Charles  Track Decathlon 2018
John Patton Track Discus 2000
Hans Chilberg Track Discus 2001 & 2002
Jay Baker Track High Jump 2013
Zach Weatherly Track High Jump 2014
Ryan Charles Track High Jump 2017
Ryan Charles Track High Jump 2018
Caleb Lee Track Pole Vault 2007
Ryan Cook Track Pole Vault 2008 & 2009
Chris Charles Track Pole Vault 2010 & 2011
Megan Roach Track Pole Vault 2010, 2011, & 2012
Bobby Willingham Track Pole Vault 2016
Britany Lee Wendy's Heisman Southeast Champion 2004