Christ Presbyterian Academy
Upper School Hosts Academic Awards and Senior Send-Off

The Academy's Upper School Academic Awards and Senior Send-Off celebrates students' academic, athletic, and service achievements for the 2034-24 school year. Additionally, seniors individually address the Upper School, sharing their post-graduation destinations. As this year draws to a close, we give thanks to faculty, staff, and teachers who have faithfully and steadfastly “assisted Christian families in helping students come to know God.” 

  • Class of 2024 Academic Distinctions
    • Cum Laude: Laurel, Luke, Ellie, Madeline, Katelin, Lukas, Jon-Maikel, Jordan, Daniel, and Abigail
    • National Merit Commended Scholar: Josh, Jack, Katelin, Daniel, and Joseph
    • National Merit Finalist: Luke, Lukas, and Abigail
    • National Honor Society: Silas, Yoyo, Ellie, Claire, Madison, Molly, Preston, Lilly, Hattie, Maria, Sam, Ella Kate, Gannon, Hayden, Madeline, Sydney, Rylee Kate, Charlie, Maddux, Kendall, JonWallace, and Lulu
    • National Honor Society and Honors Diploma: Erin, Cora, Sarah, Kenzie, Colin, Kate, Leroy, Grace, Lukas, Josh, Lauren, Rachel, Daniel, Addy Grace, James, Jack, Meghan, Mary Frances, Jon-Maikel, Grayson, Kaelin, Jenna, Bella, Abby, Katherine, Elizabeth, John Austin, Elizabeth, Jack, and Luke
    • National Honor Society, Honors Diploma, and AP Capstone: Laurel, Luke, Samuel, Joseph, Ellie, Madeline, Katelin, Joseph, Anna, Jack, Jordan, Daniel, Ellen, and Abigail
  • Distinguished Achievement and Leadership Recognition
    • Catch the Vision: Kenzie
    • Sola Scriptura Award: Silas
    • Head of House - Barclay: Sam
    • Head of House - Barclay: Ellie
    • Head of House - MacKinnon: Cooper
    • Head of House - MacKinnon: Addy Grace
    • Head of House - Sutherland: Rylee Kate
    • Head of House - Sutherland: Crews
    • Head of House - Wallace: Lauren
    • Head of House - Wallace: Riley
  • Departmental Excellence
    • Bible: Erin
    • Computer: Eli
    • English: Jenna
    • Math: Katelin
    • Science: Ellie
    • Social Studies: Jon-Maikel
    • World Language: Jordan
  • TICE Center Awards
    • Business and Entrepreneurship Center: Madeline
    • Inquiry and Design Center: Luke
    • Law and Advocacy Center: Madelyn 
    • Production and Performance Center: Jenna 
    • Visual Media and Publication Center: Silas and Lyla
  • Arts Excellence
    • Dance Distinguished Award: Anne Catherine
    • Instrumental Music Distinguished Award: Ross
    • Media Arts Distinguished Award: Sydney
    • Technical Theatre Distinguished Award: Katherine
    • Theatre Performance Distinguished Award: Elysa
    • Visual Arts Distinguished Award: Jack
    • Vocal Music Distinguished Award: Joseph
  • Athletic Excellence
    • Academic Athletic Award : Katelin and Josh
    • Multi Sport Athletic Award: Charlie and Leroy
    • Athletic Scripture Award: Sarah Clayton and Silas