Headmaster's List and Honor Roll

Third Quarter 2013-14

High School

Headmaster’s List (All A's)

9th Grade

Anna Avinger, Grace Bailey, Baker Blevins, Ellie Boster, Madison Hutts, MacKenzie Terrell, AJ Thomas, Clay Washburn

10th Grade

Josh Betts, Jacqueline Meystedt, Sterling Moore, John Orr, Cole Smith, Reynolds Spencer, Kara Wegner

11th Grade

Taylor Barton, Carris Campbell, Anna Davis, Sam Johnson, Houston Nichols, Jaela Scaife, Casey Smith

12th Grade

Shelby Adcock, Paige Anderson, Morgan Atkinson, Courtney Baker, Cutter Brown, Annie Carpenter, Sarah Heuerman, Andrew Manuel, Victoria Stusek, William Trapnell

Honor Roll (All A's and B's)

9th Grade

Rachel Anderson, Whitney Baker, Emma Grace Barton, David Bates, Sara Grace Black, Anne Florence Brown, Rob Butler, Jackson Calloway, Grace Campbell, Emily Carpenter, Robert Carpenter, Keaton Carr, Sydney Carr, Sam Chambers, Philip Clarke, Justin Condidorio, Grace Conwell, Jeremiah Cox, Sarah Crace, Jack Edgil, Betsey Ellis, Luke Ellis, Emily Enoch, Anna Todd Ervin, Jessica Freeman, Grace Garrett, Nicholas Gibson, Charlie Graham, Libby Green, Glory Guy, Mary Marguerite Hall, Elias Hawley, Ally Hockaday, Miranda Houk, Andrew Howard, Janie Hubbard, Jessica Huddleston, Lauren Hutchins, Graham Jackson, Joy Jamison, Owen Keck, Carli-Jo Kickert, Anna Kutsko, Savannah LeGate, Addie Leonard, Devin McKnight, Colette Miller, Ben O'Donnell, Baylee Oakley, Noah Parker, Lauren Pashley, Ben Pate, Jay Perry, Elizabeth Ponder, Paige Preheim, Cooper Reynolds, Mackenzie Roberts, Carley Sidberry, Maggie Smith, Wilson Smith, Megan Snodgrass, Caroline Stanley, Noah Stopkotte, Siarra Stout, Joey Stusek, Land Teller, Mary Cait Thomas, Charlie Thorne, Seth Townsend, Rachel Whitaker, Bobby Willingham, Maddie Yoder

10th Grade

Lizzie Adams, Olivia Ball, Hannah Bearden, Madelyn Bomar, Shannon Byrd, Maggie Cothren, Grayson Davis, Lizzie Drummond, Frannie Easter, Isaac Estes-Adoff, George Fenton, Adela Franco, Spencer Hagan, Lauren Hakim, Isaac Hawley, Greer Hirschman, Mikaela Howell, Jack Huddleston, Katherine Johnson, Julia Jones, Harrison King, Mitchell King, Sam Knell, Sam Krodel, Coulson Lee, Katie Lewis, Sam Lile, Sydney Locke, Sydney Mattson, Cara McNiel, Tommy Mech, John Austin Miller, Ben Milligan, Harrison Myers, Joy Morgan Myers, Wright Nabors, Julia Payne, Price Perdue, Spencer Petty, Will Radcliff, Caroline Reagan, Abby Sauls, Harley Seger, Johnathan Sottek, William Stout, Sarah Taylor, Abby Thomas, Tatum Wade, Charlotte Wallace, Hannah Webster, Anne Marie West, William Wright

11th Grade

Jordan Baker, Kinsey Bradley, Jacob Brown, Mary Eveleen Brown, Elaina Carter, Hannah Chambers, Zack Clonce, Trevor Condidorio, Annie Craig, Susanna Cranford, Ian Cude, Micah Davis, Ariana Duvall, Caleb Dyson, Emma Evans, Daniel Field, Ruth Allison Fleenor, Rosemary Gilman, Walker Hagan, Jennifer Hansard, Holly Hill, Jay Hockaday, Parker Howell, Scotty Hudson, Coleman Jackson, Dani Jackson, Tupper Johnson, Connor McGeary, Mary Lauren McGinty, Zayne Mills, Matthew Moore, Rachel Morris, Samantha Mote, Caitlin Nichols, Nathan Olmstead, J.R. Osborn, Taylor Phillips, Makenzie Ross, Alden Seger, Winston Siebert, Hannah Sullivan, Shaina Toledo, Joshua Townsend

12th Grade

Griffith Adams, Jake Allsmiller, Madi Andres, Lindsey Beck, Leslie Berry, Braxton Bonds, Tyler Burns, Jessica Clarke, Courtney Cone, Caroline Conley, Mitch Cook, Isabella Cunningham, Mary Caroline Curtis, Alison Davis, John Elliott, Madison Hamilton, Joanna Hardman, Xander Isaacs, Emma Keegan, Sarah Kate Lee, Patrick Maddux, Grace Mayernick, Currey McCullough, Rebekah McKerley, Claire Miller, Ruby Monette-Meadow, Carolyne Myers, Corinne Oliphant, Jessie Omer, Hannah Pate, Josh Pedicini, Ian Pomeroy, Olivia Poston, Max Pressley, Megan Roach, Shannon Ryan, Hailey Smith, Nick Snodgrass, Shelby Terrell, Seth Thomas, Camille Thompson, Joe Trice, Taylor Veino, Sophie Wilk, Mabry Wilson, Spencer Woods, Caitlyn Zegiestowsky

Middle School

Headmaster’s List (All A's)

6th Grade

Alex Armstrong, Matthew Brolund, Abbey Claiborne, Gabriel Dickey, Abigail Ellis, Christianna Ferrari, Isabella Flory, Mary Ellis Frutchey, Lily Hubbard, Mallory Jones, Caroline Klausner, Alison Korn, Aidan Lynch, Annabelle Mayernick, Morgan McEvoy, North Pinkley, Eva Randolph, Josh Roper, Ellie Sauls, Emma Stoebner, Connor Taylor, Blaine Warmbrod, Kayla Wegner

7th Grade

Baker Avinger, Abigail Francis, Hallie Hasenbank, Eliza Krodel, Anna Kate Milligan, Francesca Moore, Keegan Moore, Rachel Perry, Sam Rajbundit, Elaina Joy Sanders, Margaret Spodnik, Briley Thomas, Lily Thomas, Foster Whatton

8th Grade

Jack Charles, Ryan Charles, Carli Cone, Maggie Cooley, Peter DePhillips, Hannah Groves, Rachel Heil, Kendall Jones, Kendall McEvoy, MereLove Myers, Sarah Ottinger

Honor Roll (All A's and B's)

6th Grade

Katherine Adams, Robby Barnes, Trey Best, Raychel Calvert, Teddy Castellucci, McClain Connelly, Emma Cummings, Tristan Eberbach, Sam Ellis, Lauren Frahm, Nickolas Funk, Laura Gage, Katie Goodman, Mary Katherine Gingras, Jack Hadaway, Carson Jackson, Kate Kelly, Sami Kate Kickert, Camille Klausner, Cooper Lee, Julia Lieberg, Max Linn, Ruby Miller, Zachary Owens, Farris Parker, Lauren Pate, Ellie Price, Scarritt Purdy, Michael Sain, Perry Sherwood, Carley Smith, Barrett Smith, Grace Thomas, Joy Thomas, Anna Unger, Khaki Vanderpool, Alexis Vinson, Carrington Washburn, Jack West, Emma Whitaker, Braden Zapp

7th Grade

Peyton Arnold, Jack Arsta, Cole Barker, Maggie Bevins, Macie Camp, Abby Clay, Eli Cooper, Ethan Davis, Anna Grace Dickson, Ryan Eledge, Dan Ervin, Luke Filson, Tanner Freeman, Grace Gilbert, Anna Kate Graham, A.Jacks Green, Jack Gregory, Madeleine Hall, Gracie Hawley, Noah Henderson, Nathan Johnson, Sam Lawrence, Megan Lewis, Bryce McCormick, Lorelei McDaniel, Isabella Meystedt, Matthew Miller, Brown Myers, Brett Nabors, Cece Pascarella, Fletcher Patterson, Kane Patterson, Dalton Posey, John Reavis, McNeill Stout, Reed Stout, Carlee Strinich, Sebastian Stubblefield, Jake Templin, Molly Thorne, Payne Trapnell, Catherine Wright, Joshua Wright, Avery Zapp

8th Grade

Spencer Barnabee, Katherine Betts, Rachel Brown, Annie Burt, Britton Campbell, Shaoey Chapman, Mimzi Cooper, Logan Crocker, Elise Davis, Matt Dial, Caroline Duke, Tucker Duncan, Ashley DuRard, Domenic Ferrari, Izzy Franco, Mary Caroline Funk, Andrew Gingras, Gabriella Hamada, Jackson Hays, Olivia Hetherington, Thomas Higdon, Kendall Horton, Hunter Huddleston, Donny Lawrence, Madeline Littleton, Hannah Lutz, Dillon Lynch, Sutton Mason, Ella McGinty, Sam McKerley, William Merritt, Joe More, Parker Mote, Will NeSmith, Elaina Nischan, Addie Russell Omer, Ellie Peak, Elizabeth Graham Pistole, Carley Redmond, Maddie Ross, Suzanne Short, Coleman Smith, Hannah Umphers, Abby Unger, Michael Vaught, Anne Marie Vines, Gwyneth Walker, Hunter Wilson, Sam Woodward